Hanička

Hanička

Zakládám blog

Již několik let píšu stránky o životě začarovaného dítěte a jeho rodiny. Tím dítětem je naše dcera Hanička.
Nyní jsem se rozhodla vytvořit tento blog, kde budu v zápiscích pokračovat.
Doufám, že si sem najde cestu každý, kdo ji bude hledat.
Tak tedy vítej, kdo přicházíš s dobrým srdcem.



raná péče

bylo, nebylo...
V jednom městě se dobrým a zdravým rodičům narodilo dítě. Brzy se ukázalo, že není úplně zdravé. Pediatr poslal rodiče s dítětem k jednomu specialistovi. Ten dítě prohlédl, řekl rodičům, že dítě bude potřebovat stálou péči. Napsal dítěti léky a poslal rodiče domů. Přiští den šli rodiče s dítětem s výsledky k pediatrovi. Ten je poslal zase k dalšímu specialistovi. "A co máme dělat s děťátkem doma, jak se o něj máme starat?, ptali se rodiče, ale pediatr nevěděl. Další specialista se podíval dítěti na nohy, řekl, že bude potřebovat operaci a pravidelné cvičení. Tak rodiče navštívili postupně pět různých lékařů specialistů, každý se zajímal jen o svoji "část" dítěte. Doma seděli unavení rodiče a dívali se trochu bezradně na svoje dítě. Nevěděli, jak se s němu mají chovat, jak si s ním hrát. Věděli jen, že musí cvičit, krmit, přebalovat. Každý lékař znamenal pro dítě jiné prostředí, jinou čekárnu, jiné lidi. 
Až jednou dostali rodiče kontakt na jedno pracoviště. Příjemná paní vyslechla jejich příběh a nabídla jim pomoc pro dítě a celou rodinu. "A kdy máme přijít?", ptali se rodiče. "To nebude nutné, my budeme jezdit za vámi", řekla jim na to pracovnice střediska. A tak se stali klienty Střediska rané péče.


Příběh trochu drsný, ale ve své podstatě pravdivý. Rodiče dětí s postižením, těch "začarovaných" dětí, jak krásně je začala nazývat jedna maminka a moje kamarádku Lucie, se často dostanou do kolotoče lékařských prohlídek. Mají seznam nutných pravidelných cvičení, která musí s dítětem provádět několikrát denně. A ještě inhalovat, míčkovat, odsávat, ... Lékaři nemají čas rodiče vyslechnout, promluvit si s nimi o jejich pocitech a starostech. Dítě jezdí po různých ambulancích, kde se chová pokaždé trochu jinak než by se chovalo doma. Domov, místo kde žije děťátko se svými rodiči, to je pro něho celý svět. Tam to zná nejlépe, pozná všechny zvuky a vůně, cítí se tam bezpečně, tam se také nejsnáze učí nové věci.

Proto je terénní charakter rané péče z mého pohledu tak významný a nezastupitelný. Žádná sebelépe vybavená místnost nenahradí dítěti pocit bezpečí, jaké má doma.



co je raná péče:

Raná péče je terénní služba pro rodiny, je orientována na celou rodinu. Většina jejich služeb poskytována v přirozeném domácím prostředí dítěte, kde dítě cítí se bezpečně a jeho chování je přirozenější. Část služeb je poskytována ambulantně ve středisku.
Zásadní roli ve vývoji dítěte hrají první tři roky života. Právě v období do tří let jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje vážný handicap. Pokud se právě toto období zanedbá, možnosti vývoje dítěte se v určitých oblastech mohou zcela uzavřít nebo extrémně snížit. Přestože mozek je schopen vytvářet nová nervová spojení po celý život, člověk se nejrychleji rozvíjí a nejlépe přizpůsobuje změnám v raném dětství.


Raná péče se poskytuje rodinám s dětmi od jejich narození do maximálně 7 let věku, pokud má dítě kombinované postižení. Rodina zpravidla dojíždí jedna stejná "teta", která pracuje nejen s dítětem, ale přijíždí za celou rodinou. Klientem rané péče je celá rodina rodina. Rodiče jsou členy týmu rané péče, jsou vnímáni jako partneři a respektováni jako odborníci na výchovu svých dětí. Společně sestavují plán, který vychází z přání a představ rodičů.
U nás to funguje tak, že teta přijede, první část návštěvy mluvíme spolu, řešíme aktuální situaci a případné problémy a moje dotazy, druhou část potom pracuje teta s Haničkou. Vždy také bere s sebou hračky nebo knihy na zapůjčení. Návštěvy se konají v intervalu jednou za 4-6 týdnů.

Jedním z hlavních programů je podpora rodiny, kde nabízí rodinám:
Pomoc
Informování
Poradenství – výchovné, speciální, sociálně-právní
Doprovázení – k lékaři, do institucí, na úřad, do předškolního zařízení
Zvyšování kompetencí – instruktáž, dávání příkladů, společné hledání možností, individuální plánování
Obhajoba práv a zájmů

A to prostřednictvím:

Během konzultací v rodině
Pořádáním seminářů
Organizováním týdeních kurzů pro celé rodiny
Nabídkou doprovázení k lékaři a do dalších institucí
Půjčováním pomůcek, literatury, filmů
Sestavením individuálního plánu každého uživatele-rodiny pro dosahování cílů prostřednictvím služby
Vydáváním a distribucí informačního bulletinu pro rodiče „Rolnička“
Psaním podpůrných vyjádření a zpráv pro konkrétní rodinu v těžké situaci (bytové, finanční, zdravotní, vzdělávání dítěte…)

ze stránek Společnosti pro ranou péči


Zákon o soc.službách-aktuální definice rané péče 
AKTUÁLNÍ DEFINICE RANÉ PÉČE
 V červenci 2009 byla schválena novela upravující zákon o sociálních službách. Změnila se mj, i definice rané péče.
ZÁKON 108/2006 Sb. AKTUALIZOVANÝ POSLEDNÍ NOVELOU Z 1.7.2009

ČÁST TŘETĺ 
Sociální služby

HLAVA I
Druhy sociálních služeb a úhrada nákladů za poskytování sociálních služeb
Díl 4
Služby sociální prevence

§ 54
Raná péče
(1) Raná péče je terénní služba, popřípadě doplněná ambulantní formou služby, poskytovaná dítěti a rodičům dítěte ve věku do 7 let, které je zdravotně postižené, nebo jehož vývoj je ohrožen v důsledku nepříznivého zdravotního stavu. Služba je zaměřena na podporu rodiny a podporu vývoje dítěte s ohledem na jeho specifické potřeby.

(2) Služba podle odstavce 1 obsahuje tyto základní činnosti:
a)výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
b)zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
c)sociálně terapeutické činnosti,

d)pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.






Středisko rané péče se stalo naší velkou oporou. Můžeme s naší instruktorkou řešit většinu problémů a otázek, které se týkají Haničky a celé rodiny. Velmi nám pomáhá paní psycholožka, která je týmem SRP. Zúčastňujeme se pravidelných akcí pořádaných střediskem, jako jsou mikulášská setkání nebo pobyty rodin. Začali jsme se scházet s ostatními klienty střediska na pravidelných Setkáních rodin SRP, kde máme možnost si popovídat, relaxovat, vyměňovat si informace a sdílet své starosti i radosti. Díky středisku jsem našla i přátele, se kterými se scházíme nebo si dopisujeme přes internet.

Vím, že mám na koho se obrátit, pokud se něco stane nebo potřebuji pomoc a radu. Je to velmi uklidňující pocit, že na své problémy nejsem sama a to platí i době, kdy se zrovna nic významného neděje. Mám za kým jít a to je velká pomoc.


Žádné komentáře:

Okomentovat