Hanička

Hanička

Zakládám blog

Již několik let píšu stránky o životě začarovaného dítěte a jeho rodiny. Tím dítětem je naše dcera Hanička.
Nyní jsem se rozhodla vytvořit tento blog, kde budu v zápiscích pokračovat.
Doufám, že si sem najde cestu každý, kdo ji bude hledat.
Tak tedy vítej, kdo přicházíš s dobrým srdcem.



léčebna

Když byly Haničce tři roky, jely jsme poprvé na pobyt do Hamzovy léčebny v Košumberku. Spolu s námi jela i starší Kája, která má taky svoje zdravotní trápení. Celkem jsme tam byly třikrát.

Léčebna stojí pod zříceninou hradu Košumberk, v překrásném parku. Pavilon pro matky s dětmi je po rekonstrukci, každá rodina má vlastní pokoj, toalety a sprchy jsou společné. Na pokoji je umyvadlo, nové polohovací postele, televize a lednička. Menší děti spí ve vysokých postýlkách. Na pokoj zapůjčují i koberec pro hraní dětí na zemi

Veškerý personál byl velmi ochotný a příjemný, pokud to šlo, tak vycházel každému vstříc. Jednou za týden docházela na oddělení nutriční terapeutka, se kterou bylo možné dohodnout změnu v jídelníčku a probrat dotazy kolem stravy. To nám velmi pomohlo, Hanička při prvním pobytu přestala pít a skoro nejedla, řešily jsme proto výběr jídla. Při druhém pobytu už Hanička jedla nutridrink a ten také dostávala během pobytu.




Při příjmu si lékař prohlédl obě děti, sestra je zvážila, změřila a Káje změřila krevní tlak. Protože Hani nestojí, vážili ji na speciální židli v sedě se mnou. Pan doktor se důkladně na vše vyptal, prohlížel přiložené lékařské zprávy. Měla jsem možnost vyjádřit svoje představy o pobytu, o možných procedurách, které bych chtěla aby dcery absolvovaly. Podle naší vzájemné dohody potom hlavně lékařka rehabilitace sestavila program procedur. Každé dítě dostalo svůj podrobný rozpis procedur s časem a místem konání. Rozpis bylo nutné nosit vždy s sebou, po skončení procedury ho terapeut podepsal. Po dohodě s lékařem bylo možné i později dělat v rozpisu úpravy.

Procedury, které děvčata absolvovala:

individuální cvičení - pravidelné cvičení s fyzioterapeutem




  parafín - měla Hanička před každým cvičením

  


  masáž - individuální masáž 
pobyt v míčkovém bazénu -  ordinován jako         terapie pro Haničku

motomed - pasivní cvičení na přístroji pro Haničku










rotoped - na zvyšování tělesné kondice, nácvik správného dýchání












perličková koupel - ve vaně
                                                      







skupinový bazén - v malém bazénu přimo v pavilonu M






hipoterapie - léčebná jízda na koni

ergoterapie

logopedie

EEG biofeedback - na podporu mozkové činnosti, zklidnění, koncentraci



Program byl celkem nabitý a v některých dnech jsme neměly ani dost času na jídlo. Zpočátku jsme chodily všechny do společné jídelny, ale Haničce to nevyhovovalo. Dělal ji problémy hluk a množství lidí, objevilo se u ní množství dyskinetických pohybů. Proto jsme potom jedli na pokoji.

Hlavní náplní pobytu bylo pro nás individuální cvičení, s Haničkou jsem cvičila po dohodě s terapeutkou dvakrát denně. O víkendu byly otevřené místnosti pro vlastní cvičení dle uvážení. Během pobytu každé má každé dítě rehabilitační vizitu, na které se hodnotí vliv terapií a případně se doporučují ortézy či jiné pomůcky, které také na místním oddělení protetiky vyrobí na míru. Hanička si tak mohla z druhého pobytu odvézt fixační ortézy na DK na působení proti kontrakturám.



Hanička měla terapie doplněné o logopedii a ergoterapii, což znala z domova. Obě děvčata podstoupila také podrobné psychologické vyšetření. Paní doktorka se každé věnovala zvlášť, podrobně jsme se bavily a dostala jsem vždy i dobré rady, jak je možné s nimi pracovat. Protože Kája je zvýšeně neurotická byla jí při druhém pobytu doporučena terapie EEG biofeedback. Bylo to velmi zajímavé. Seděla před obrazovkou, pomocí několika snímačů na hlavě byla připojena k monitoru EEG a sledovala dění na obrazovce. Měla za úkol rozhýbat obrázek určitým způsobem, např. auto přimět aby jelo po dráze, koryto řeky aby se naplnilo vodou, slon aby zvedl chobot apod. Každý úkol byl časově omezen, úkolů měla vždy 6. Úkol vyžadovat plné soustředění a bylo to docela náročné.


Přímo v budově byla také školka pro děti. Během dne ji mohly navštěvovat předškolní děti zařazené do léčebného programu, večer byla místnost přístupná pro všechny jako herna. Také jsme školku využívaly, především když jsem musela s jednou s děvčat jít na terapii a druhá neměla nic. Jediným rizikem byla možnost nákazy od dětí. To se přihodilo při prvním pobytu, kdy jedno nemocné dítě, které stále chodilo do školky nakazilo velkou část ostatních dětí i jejich maminek.



Oběma holčičkám se velmi líbil pobyt v bazénu a na koních. Hanička, která má potíže s termoregulací a rychle prochladne, musela přestat chodit do bazénu, protože hned v prvním týdnu nastydla. Při druhém pobytu v léčebně jsem se již přímo s lékařem domluvila, aby jí vodoléčbu omezil. Bazén je v suterénu přímo v budově, voda je v něm velmi teplá a příjemná. Jízda na koních byla možná za úhradu. Jezdilo se na dvou koních 10-15minut od pondělí do čtvrtka. Při obou pobytech měli koně "dovolenou", takže jsme mohly tuto terapii využít jen několik dnů.



Samotný areál léčebny je velmi malebný, je upraven jako arboretum s množstvím vzácných dřevin, takže sem chodí na procházky i lidé z vesnice. Většina cest je upravena pro jízdu s kočárkem či na vozíku, a to i cesta ke hradu, který je hned nad léčebnou. V areálu je také obchod, kadeřnictví, cukrárna i stánek se zmrzlinou.















Podmínky přijetí na léčebný pobyt:

Zdravotní péče v dětské ozdravovně se poskytuje dětem od 3 do 15 let zdravotně oslabeným vlivem nepříznivého životního prostředí, dětem se zdravotními problémy spojenými s nesprávným životním stylem a dětem v rekonvalescenci, jejichž zdravotní stav nevyžaduje léčbu v dětské lázeňské nebo v dětské odborné léčebně. Délka pobytu zpravidla nepřesahuje 21 dnů.
Ozdravný pobyt navrhuje ošetřující lékař dítěte (praktický lékař pro děti a dorost) na základě zdravotního stavu dítěte. Dalším krokem je vlastní žádost rodiče dítěte nebo jeho zákonného zástupce o povolení pobytu dítěte v dětské ozdravovně.

Lázeňskou péči doporučuje pacientovi jeho ošetřující lékař. V praxi to znamená, že lázeňskou péči zpravidla doporučuje odborník-specialista pro jednotlivé druhy onemocnění tak, jak je uvedeno u jednotlivých indikací v indikačním seznamu. Doporučení, minimálně v rozsahu odborného nálezu, pro který se doporučuje lázeňská léčba, může být uvedeno buď přímo na návrhu v části lékařská zpráva, nebo může být vystaveno i na zvláštním tiskopisu (výměnný list). Na základě tohoto doporučení pak registrující praktický lékař nebo ošetřující lékař při hospitalizaci podává řádně vyplněný návrh. Lázeňská péče je bezprostředně vázaná na aplikaci přírodního léčivého zdroje.

Zdravotní péče poskytovaná v odborných dětských léčebnách je jako nezbytná součást léčebného procesu poskytována a hrazena z veřejného zdravotního pojištění dětem a mladistvým do 18 let. Do odborných dětských léčeben jsou pojištěnci přijímáni na základě návrhu registrujícího praktika, případně ošetřujícího lékaře při hospitalizaci. 

Návrh schválený revizním lékařem odesílá zdravotní pojišťovna do daného zařízení a oznámení o schválení návrhu zasílá zákonnému zástupci dítěte a lékaři, který hospitalizaci navrhl. Doprovod dítěte doporučuje lékař, který hospitalizaci navrhuje. Zdravotní pojišťovna neposuzuje nutnost doprovodu dítěte u pacientů do 6 let. U starších pacientů pobyt doprovodu schvaluje revizní lékař pobočky zdravotní pojišťovny příslušné zdravotnickému zařízení.